Ev Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Barınma ihtiyacı hepimizin karşılamak zorunda olduğu bir durumdur. Gerek kiralama gerek satın alma işlemlerinde noter eşliğinde gerçekleştirilen ev ve konut işlemlerinde isanlarımız bazen tecrübesiz olabiliyor ve ya kararsızlık yaşayabiliyor. Ev bakarken dikkat edeceğiniz hususlar konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz. Bu sayede daha iyi bir ev seçebileceksiniz.
1) Ev Yaşı
Evi aldıktan kısa süre sonra sorunlar yaşamak istemiyorsanız öncelikle bina ve ya ev yaşına bakmanız lazım. Çünkü genelde 25 yaşını geçmiş olan evler güvensizlik yaratabilir. Daha genç bir ev seçmekte her zaman fayda vardır. İki ev arasında kaldıysanız daha genç olanı seçin.
2) Malzeme Kalitesi
Kesinlikle güvenlik ve ev konforu için malzeme kalitesi önem taşımaktadır. Bu da aslında ev yaşıyla bağlantılı bir durumdur. Kaliteli malzemeler kullanarak yapılmış ve işçiliği sağlam olan bir ev sizin için çok mantıklı olacaktır.
3) Konum
Ev konumu da fiyatı etkiler ve hayat kalitesini büyük ölçüde etkiler. Ev konumunun iş yerinize, okulunuza, çevre marketlere çok uzak olmaması, huzurlu bir muhitte olması sizin için olumludur.
4) Kat
Alacağınız evin katı özellikle kışın etkisini çok iyi hissetirebilir. En alt katlar ve en üst katlar bazen insanlara problem çıkartabilse de orta katlar genelde hep en iyileridir. Çok yüksek ya da çok alçak bir ev almamanız sizin için iyi olacaktır.
5) Bütçe
Ev bütçenizi belirleyerek hareket etmeniz gerçekten önemlidir. Bir miktar paranızın bir kenarda hazır olması gerektiğini zor durumda kalmamak için unutmayın. Baktığınız evin fiyatı ile piyasa değerini karşılaştırmayı da ihmal etmeyin bu sayede sağlıklı bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
6) Ev Üzerindeki İpotek
Evin üzerinde haciz ve ya ipotek olup olmadığını muhakkak kontrol ettirin. Bu gerçekten mali veya hukuki bir sorun çıkmaması için önemlidir.
Nerdehani.com blog ekibi olarak sizlere bugünki blog yazımızda ev alırken nelere dikkat edeceğinizi açıklamaya çalıştık. Ev araştırmalarınızı sürdürürken nerdehani.com ücretsiz ilan sitemizin ilanlarına da göz atmayı unutmayın.