İkinci El Araba Almanın Avantajları

İkinci El Araba Almanın Avantajları


İkinci el araba almak isteyen kişiler için ücretsiz ilan siteleri arasında en iyisi olan nerdehani.com  blog ekibi olarak bir rehber yazısı hazırladık. Yazımızda ikinci el araba almanın avantajlarından ikinci el araba alırken dikkat edilecek hususlardan bahsederek size yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Otomobil günümüzde her insanın temel ulaşım ihtiyacını karşılamak için kullandığı ve özellikle büyük şehirlerde çok gerek duyulan bir araç haline geldi. Bunun yanı sıra tutku için de araba alanlar var. Aile, spor, gezi, dağ, iş, yarış gibi farklı koşullar göz önüne alınarak farklı temalarda araçlar üretilmekte ve günümüzde de otomotiv sektörü büyümekte. Ekonomik açıdan bakıldığında sıfır araç alacak bütçe ayıramayan insanlar veya sıfır almak istemeyen insanlar bu noktada ikinci el araçlara başvurmakta. İkinci el araçların da iyisi seçildiğinde gayet kaliteli bir ömür sunduğunu hepimiz biliyoruz.

Her kişiye göre değişen bir başlık olsa da genel içerikleri sizlere aktaracağız. Öncelikle ücretsiz ilan siteleri içerisinde ikinci el araba deyince en büyük avantaj tabi ki de fiyatıdır. 0 araba almaya kıyasla aynı paraya daha lüks bir araca sahip olabildiğimizi unutmayalım. Bunun yanı sıra eğer tanıdığınız birisinden alıyorsanız arabanın daha önce kullanıldığı süreçte arıza çıkarmadığını bilerek güven içerisinde kullanabilirsiniz.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci el araba almak parasal anlamda daha mantıklı olmaktadır. Fakat bazı riskleri de beraberinde oluşturmaktadır. Aracın hasar görmüş olması, estetik bir kusuru olması gibi etmenler fiyatını düşürmektedir. Bu noktada ücretsiz ilan siteleri içerisinde yayınlanan ikinci el araç alırken dikkat edeceğiniz şeyleri sıralayacağız. 1. Bütçenizi, size uygun araç modelini, markasını veya özelliklerini daha önceden belirleyin. Her ihtimale karşı ekstra bir harcama çıkabileceği için bir miktar para ayırmayı unutmayın. Aracı seçerken size uygun olduğundan emin olun. Sizin kullanım şartlarınıza uyması gerçekten konfor için önemli. 2. Piyasa araştırması yapın ve aracı daha önce kullanmış kişilerin tecrübelerini, fiyatları öğrenin. Bu sayede ikinci el araba ilanlarına bakarken daha sağlıklı muhakeme yapabilirsiniz. 3. İlan sitelerinde ikinci el araçları araştırın. Örnek olarak nerdehani.com sitesindeki araba ilanlarına göz atabilirsiniz. 4. Aracın kaza kaydını ve sicil kaydını muhakkak sorgulatın. İlerde satacak olursanız bu konudan dolayı problem yaşayabilirsiniz. 5. Aracı mutlaka canlı bir şekilde gidip görün ve aracı incelerken yanınızda tecrübeli biri olsun. Bu şekilde eğer ki siz heyecanlanırsanız yanınızdaki kişinin gözlemlerinden yararlanabilirsiniz. 7. Aracın estetik kısımlarını kontrol etmeyi unutmayın (boya-çizik-solma gibi) bu da aracı satarken ve fiyat belirlerken büyük etmenler arasına girecektir. 8. Aracı sanayide bir ustaya gösterin ve oto ekspertiz yaptırmayı sakın ihmal etmeyin. 9. Aracı bir süre yolda farklı şekillerde sürün ve motorda, aksanlarda, süspansiyonda, frenlerde herhangi bir problem yaşatıp yaşatmadığına bakın. Yani test sürüşü yapmayı ihmal etmeyin. 10. Aracın iç konforunun size uygun olup olmadığını test edin. 11. İlan satıcısıyla görüşün ve pazarlığınızı iyi bir şekilde yapın. Eğer ilan veren kişiye de güvendiyseniz fiyatta anlaşmaya varın ve almadan önce son kez mutlaka bilen bir kaç kişiye daha sorun. Bu sayede ücretsiz ilan siteleri içerisinde ikinci el araba alırken bilmeniz, yapmanız gereken temel şeyleri öğrenmiş oldunuz. Bunların dışında bizim de ufak bir önerimiz ise şu olacak: ikinci el araba araştırması yaparken aceleci davranmayın ücretsiz ilan sitelerin araba kategorilerini sık sık takip edin ve daha temiz bir otomobil satın alın.