2. El Motosiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye 'de hızla yayılmaya devam eden motosiklet tutkunluğundan hepimiz tabii ki haberdarız. Genellikle genç kitlenin dikkatıni çeken motosikletler fiyatlarıyla maalesef insanların moralini bozabiliyor. Motora başlamak isteyen kişiler veya motorunu yenilemek isteyen kişiler ekonomik sebeplerle ikinci el motorlara başvurabiliyor. Aslında o kadar da kötü bir seçim olmayan ikinci el motorlar doğru tercih yapıldığında insanlara gerçekten kaliteli sonuçlar sunabilmektedir. Daha önce hiç ikinci el motosiklet alma tecrübesi yaşamayanlar için nerdehani.com blog ekibi olarak ikinci el motosiklet alma rehberi düzenliyoruz. Bu yazımızda dikkat edeceğiniz hususlar hakkında bazı detaylardan bahsedeceğiz.
1- Ehliyetiniz Hazır Olsun
Ülkemizde çoğu kişi malesef motosiklet kullanmaya ehliyetsiz başlamaktadır ve kötü sonuçlar doğmaktadır. Motosikletinizi almadan önce ehliyet almanız bütçe yönetimi açısından ve hukusal olarak sizin için çok daha avantajlı olur, kafanız rahat olur. Ayrıca motosiklet seçerken daha bilgili bir şekilde hareket edebilmenizi sağlar.
2- Alacağınız Motor Türünü Belirleyin
Supersport, chopper, scooter gibi bir çok motor türü vardır. Motorun marka ve modelini belirlemeden önce kullanım şartlarınıza ve sizin isteklerinize uygun olan motor türünü belirlemelisiniz bu sayede diğer işlemleri yaparken kararsızlık yaşamazsıınz ve içiniz rahat eder.
3- Bütçe Ayarlaması Yapın
Hem motoru araştırırken, hem satın alırken sıkıntı çekmemek için biraz paranızın birikmiş olması ve alacağınız motor fiyat bandının kafanızda belirlenmiş olması çok önemlidir. Bu şekilde ikinci el motosiklet alırken sıkıntı çekmeden istediğinizi seçebilir ve işin içinde fazla kaybolmazsınız.
4- Genel Kontrolleri Yapın
Motorun hasar kayıtları, trafik çıkış yılı, plakası gibi hukuksal açıdan sorun çıkartma ihtimali olan kısımları atlamayın ve bunları doğru bir şekilde araştırın. Bunlar gerçekten önem arz eden unsurlar olmakla birlikte, sizin sürüş konforunuza etki etmese bile motoru satacak olduğunuz zaman size sorun yaşatabilir. Bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.
5- Motorla Test Sürüşüne Çıkın
Motoru dışarıdan inceledikten sonra motorla bir sürelik test sürüşü yapın ve çeşitli sürüş varyasyonlarında nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Eğer ki motor doğru bir şekilde çalışmıyorsa sürücüye bunu belirtin, sebeplerini sorun, hasar tespit ettiyseniz fiyattan düşün veya o motoru almaktan vazgeçin. Her şey yolunda görünüyorsa son olarak motoru bir ustaya da incelettikten sonra gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.